secure payments
free delivery over $149
always discreet packaging
happiness guaranteed
Mail order to Montreal

Buy Weed Online in Montreal

Ships from our Vancouver warehouse by Canada Post Xpresspost - tracked, plain packaging, coast to coast.

Quick answer

Order by 2:30pm PT (2pm on Fridays) and your Montreal order ships same day from our Vancouver warehouse via Canada Post Xpresspost - tracked, plain packaging. Most Quebec orders arrive in 2-3 business days, and yes, mail order is legal in Quebec: 18+ as required by provincial law. Free shipping over $149, flat $18 under.

Checking today's dispatch window…
Ships from
Vancouverlocal warehouse
Order cutoff
2:30pm PT (2pm Fri)same-day dispatch
Delivery
2-3 daysXpresspost, tracked
Shipping
Free $149+flat $18 under
4,184+verified reviews
2016buying for BMWO since
196flower products on the shelf
100%tracked Xpresspost

Getting your order to Montreal

As the online dispensary Montreal orders ship from, we send everything via Canada Post Xpresspost with a tracking number the day it leaves the warehouse. The cross-country trip is longer than our BC routes, so Montreal orders typically land in 2-3 business days - and rural Quebec runs a day behind the island most weeks.

DestinationCanada Post standardWhat we usually see
Montreal & Laval2 business daysusually 2-3 days
Quebec City & the regions2-3 business days2-3 days, sometimes a day more
Rest of Canada2-3 business daysusually at or under standard

Standards are Canada Post's published delivery estimates, not a BMWO guarantee. December and strike weeks run slower for everyone. If a package is 7+ business days past its expected date, our lost-order policy kicks in: one-time reshipment up to $125.

The journey comparison

What happens to your buds before you break the seal

Every gram you buy takes one of two journeys. Here is how each step affects what ends up in your bowl.

Storefront route

The 4-stop provincial supply chain

Built for inventory logistics, not freshness.
1
Cultivator bulk packaging +2 to 4 wks
Packed into bulk containers and prepared for government transport.
2
Provincial central depot +4 to 8 wks
Queued in central warehouses awaiting wholesale orders.
3
Retail store receiving +2 to 3 wks
Shipped to the local shop, processed, placed in the backroom.
4
Display shelf dwell +wks/mos
Sits on the display rack under showroom lights until someone buys it.
What you unpack at home

Dry, brittle flower with a faded aroma. Much of the delicate terpene profile evaporates during months of storage.

Discreet packaging, sealed tight

Nothing about the outside of the package says anything but "regular mail." The contents tell a different story:

Vacuum sealedWeighed and re-sealed the day it ships. Freshness locked in, smell sealed out.
Bubble wrappedContents protected in a plain Canada Post Xpresspost envelope.
Plain outsideNo branding, no labels, no hints. What the neighbours see is a package.
Never left outsideEvery parcel ships "do not safe drop," so Canada Post never leaves it on your doorstep. Not home? It waits at your local post office for pickup with ID. Orders over $500 also ship with signature required.

Shipping to Montreal right now

Live stock with real prices - what you see here is what we have on the shelf right now.

wedding-cake strain art

Buy Wedding Cake

● LIVE STOCK Online Dispensary Montreal Wedding Cake Budder - Top Shelf Price range: $23 through $560 IN STOCK 1g from $23.00 - up to 28g $560 (about $20.00/g)

Looking for more? Browse all in-stock flower in the cannabis category.

grape-soda strain art

Buy Grape Soda

● LIVE STOCK Online Dispensary Montreal Grape Soda Price range: $23.50 through $124 IN STOCK 3.5g from $23.50 - up to 28g $124 (about $4.43/g) · read the strain guide

Looking for more? Browse all in-stock flower in the cannabis category.

pink-goo strain art

Buy Pink Goo

● LIVE STOCK Online Dispensary Montreal Pink Goo - Popeyes Ganga Bags $75 IN STOCK full ounce (28g) - about $2.68/g

Looking for more? Browse all in-stock flower in the cannabis category.

purple-rockstar strain art

Buy Purple Rockstar

● LIVE STOCK Online Dispensary Montreal Purple Rockstar - Thunder Buddies $140 IN STOCK full ounce (28g) - about $5.00/g · read the strain guide

Looking for more? Browse all in-stock flower in the cannabis category.

tropical-cherry strain art

Buy Tropical Cherry

● LIVE STOCK Online Dispensary Montreal Tropical Cherry- Thunder Buddies $140 IN STOCK full ounce (28g) - about $5.00/g · read the strain guide

Looking for more? Browse all in-stock flower in the cannabis category.

Browse all in-stock flower

Gord's note for Montreal

Montreal orders are a big share of our week, so the shelf for Quebec is picked the same day it ships. My advice if you are new to mail order: start with a mid-size bag of something you already know you like, watch how the 2-3 day window lands on your first order, then plan bigger buys around it. The ounce deals are where the math gets hard to argue with.

What customers say

Unedited reviews from verified BMWO customers across Canada. On parle aussi français!

★★★★★

J'adore ca saveur , belle cocotte Très bien .

Verified buyer · Seb962
★★★★★

As described and pictured. Mid to large sized buds, dense frosty with purple hues. Does have a smooth fruity taste and smoke similar to grape. Strong high effects closer on the indica side. Great quality for price. Another must get.

Verified buyer · Charlie Red
★★★★★

Flavour wise I give these a 7 out of 10... Admittedly it's pretty hard to conceal the taste of mushrooms and these did a good job of that. As for the high 10/10. Only had 1/4 (that's half of a half) of the bar and had a very nice trip. Will definitely buy again!

Verified buyer · Danz0
★★★★★

5/5. Better then the Popeyes, which I also enjoy. Thx bmwo. Very convenient, quick to arrive, highly decent Jane. I get all my greens from here. Awesome site, never dissatisfied.

Verified buyer · seanj4201
★★★★★

A really nice smoke enjoyed this one very much with its sweet flavor worked wonders after mowing my lawn❤

Verified buyer · Ardith Williams
★★★★★

Some of the best smelling bud I’ve ever had in my life Buds are a little looser than expected, but still good nonetheless for the price. This is an absolute steal this was my first order, using BMWO and exceed my expectations I have already placed another order to stock up as they come vacuum sealed so you could store them without problem

Verified buyer · Noahwilson138

Ordering in Montreal - questions

Is mail order weed legal in Montreal?

Yes. Ordering cannabis online from a retailer and having it shipped by Canada Post is legal in Quebec, as long as you are 18 or older, which is Quebec's legal age. Your order ships in plain packaging with a tracking number, and it is subject to the same laws as any cannabis purchase in the province.

How does this compare to ordering from the SQDC?

The SQDC is Quebec's government-run cannabis retailer, and its online orders also ship Canada Post, typically within a few business days depending on demand. A mail-order dispensary like Buy My Weed Online ships from BC in 2-3 business days with a much larger catalogue than the SQDC carries: 196 flower products including ounce deals and craft strains the SQDC doesn't stock. Our warehouse stock also turns over fast - orders come in from across the country daily, so flower is vacuum-sealed and on a truck the day it's picked, fresher on arrival than inventory that has sat in a distribution chain. Prices are competitive once you factor in the SQDC's Quebec tax load, and every order arrives tracked and plain-packaged.

How fast is delivery to Montreal?

Canada Post Xpresspost quotes 2 business days to Montreal, and most of our orders land in 2-3. Orders placed before the 2:30pm PT cutoff (2pm on Fridays) leave the Vancouver warehouse the same day. December and Canada Post strike weeks run slower for everyone.

Do you deliver to Laval, Longueuil and the South Shore?

Yes - the whole greater Montreal area gets the same 2-3 business day window, since everything moves through Canada Post rather than a local courier. Rural Quebec usually adds a day.

How much does weed cost in Montreal?

Same as everywhere else we ship, since pricing is set at the warehouse, not per city. On this page you can see live shelf prices for six strains right now - ounce deals run about $2.68-5 per gram, which is well under Quebec storefront pricing for equivalent quality.

Is there a minimum order?

No minimum. Shipping is free over $149 and a flat $18 under that, so most customers plan orders around the ounce deals to make the shipping math work in their favour.

What if I'm not home when my package arrives?

We ship every parcel “do not safe drop” as the default, which means Canada Post will not leave it on your doorstep or with a neighbour. If you’re out, the carrier leaves a card and your order waits at your local post office for pickup with ID. Orders over $500 also require a signature on delivery. Your package never sits unattended.

Elsewhere in Canada

We ship to every province. Popular destinations:

Buy My Weed Online

Welcome to Buy My Weed Online

This site is a members only platform operating in compliance with Canadian laws and regulations.

Are you over 19+ years of age?

You are not old enough to view this content.
Your Cart
Close button

No products in the cart.

Add $345 more to your cart for a free gift!
Only 1 gift per cart.
  • Grape Soda - 7g
    Spend $345+

    Grape Soda 7g

    Original price was: $52.50.Current price is: $40.50. - Free
  • Blue Meanie - 7g
    Spend $345+

    Blue Meanie 7g

    Original price was: $70.Current price is: $60. - Free
  • Nepalese Hash
    Spend $345+

    Nepalese Hash 3.5g

    Original price was: $67.Current price is: $52.50. - Free
  • ORDINATE | DAILY - Indica Gummies - 500mg
    Spend $345+

    Ordinate - Indica Gummies - 500mg

    $16 - Free
  • Starfighter - 7g
    Spend $345+

    Starfighter 7g

    Original price was: $49.50.Current price is: $44.50. - Free